Polacy są z natury uczciwi

Posted on Thu 25 October 2007 in Uncategorized • 2 min read

"Dziennik": Platforma Obywatelska chce stworzyć nową superformację do walki z korupcją i przestępstwami gospodarczymi. Ma być to Policja Finansowa na wzór włoskiej Guardia di Finanza. W jej skład wejdzie najbardziej kontrowersyjna służba specjalna IV RP, czyli CBA.
Oprócz CBA w Policji Finansowej znajdą się: wywiad skarbowy, urzędy kontroli skarbowej i generalny inspektor informacji finansowej. Donald Tusk już po wyborach zadeklarował, że CBA nie będzie zlikwidowane. Zostanie jednak wchłonięte przez szerszą formację - dowiedział się "Dziennik". Wynika to z dokumentu dotyczącego reformy służb, który stworzyli były minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki i Paweł Graś, szef sejmowej speckomisji.
Policja Finansowa ma mieć znacznie szersze uprawnienia niż CBA. Tak jak dotychczas biuro antykorupcyjne będzie zakładać podsłuchy, stosować prowokacje i używać agentów pod przykryciem. Oprócz tego uzyska nowe możliwości. Chodzi o stały i bezpośredni dostęp do wszelkich informacji podatkowych, finansowych i celnych o obywatelach i firmach. Na przykład będzie bezpośrednio powiadamiana o każdym przelewie bankowym powyżej 10 tysięcy euro.
- Za zwalczanie korupcji i przestępstw gospodarczych ma być odpowiedzialny jeden człowiek, szef Policji Finansowej - mówi Marek Biernacki.
Platforma chce dać supersłużbie większe uprawnienia, ale jednocześnie zapowiada zaostrzenie kontroli nad jej działalnością. To, co wolno, a czego nie na przykład podczas operacji specjalnych, ma uregulować ustawa o pracy operacyjnej - jedna dla wszystkich służb i policji. Dziś te sprawy ujęte są w tajnych instrukcjach - pisze "Dziennik".
Czekam teraz na komentarze mediów, że żyjemy w państwie policyjnym!
Tusk to cholerny kłamca!
W czasie debaty Kaczyński powiedział, że korupcja maleje jeśli jest policja, która łapie łapówkarzy, na to
Tusk, że nieprawda, że Polacy są przecież uczciwi, a łapówkarstwo to wynik złych przepisów, które muszą omijać.
No i proszę, pierwszy ruch po wyborach, a tanie państwo też przy okazji. Pamięta ktoś jak powstawało CBA i PO krytykowała PiS za to, że niepotrzebnie tworzy nowy aparat?
"Dziennik": Rektorzy wyższych uczelni pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lutego rozpoczynają wielką dyskusję o wprowadzeniu płatnych studiów. Studenci pocieszają się: "Konstytucja gwarantuje nam bezpłatną edukację".
Argumenty rektorów są takie: niedofinansowane uczelnie nie mają pieniędzy, by ściągnąć naukowców o najwyższych kwalifikacjach, nie stać ich na nowoczesne wyposażenie, utrzymanie akademików. Z budżetu państwa pieniędzy nie dostaną, dlatego z własnych kieszeni powinni się dołożyć studenci.
Taką wizję szkolnictwa wyższego przedstawia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Szefuje jej prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Kogo aktywizowali rektorzy przed wyborami? A komu szybciutko zrzednie mina?