szybko^2

Posted on Sun 30 July 2006 in Pamietniczek • 1 min read

Wynalazłem dziś rano na Looxie myśl, na którą wpadłem podczas czytania "Practical Common Lisp". Chodziło mi w niej o dodatkową notację w tekście pisanym (syntactic sugar), która poszerzałaby kontekst. Jako przykład zanotowałem sobie takie coś:
*tajemnica*
Gwiazdkami wokół nazwy zmiennej sygnalizuje się w Lispie zasięg globalny. W powyższym przykładzie mamy więc do czynienia z "tajemnicą poliszynela".
Ponieważ ostatnio znów wróciła mi "podwójność" to zaraz po odnalezieniu notatki natrafiłem w sieci na tekst profesora Dijkstry pt. "The notational conventions", który da się, delikatnie, powiązać z powyższym. Dijkstra, co za nazwisko!, rozważa zagadnienie składni matematycznej, której niespójność i przeróżne wpadki semantyczne powodują konfuzję u czytających. Większości tekstu niestety nie jestem w stanie objąć rozumem z powodu niedouczenia (np. zupełna gamoniowatość w kwestii zapisu równań), wyłapałem więc tylko niektóre historie, jak np. propozycję oznaczania typu zmiennej w tekście pisanym:
In ALGOL 60, the declaration of a local variable includes the type of that variable, and I see no logical objection against adopting that convention: we could have written
〈 i ∈ℕ : i < 10 : i 2〉
but we have never done so: I have always found it preferable to supply such information in the surrounding text.

I jeszcze jeden cytat, też wiążący się (nadal delikatnie) z powyższym, choć bardziej z Lispem:

the annoying moral of the story is that to express what we know and appreciate as plain and honest-to-God equality may require an extra pair of square brackets.